انواع موتورهای دیزل صنعتی و کاربردها


موتور دیزل نوعی موتور احتراق داخلی است. به طور خاص، این یک موتور احتراق تراکمی است. سوخت در موتور دیزل با قرار دادن ناگهانی آن در معرض دما و فشار بالای گاز فشرده حاوی اکسیژن (معمولا هوای اتمسفر)، به جای منبع جداگانه انرژی احتراق (مانند شمع موتور) مشتعل می شود. این فرآیند پس از آقای رودولف دیزل که آن را در سال 1892 اختراع کرد، به عنوان چرخه دیزل شناخته می شود. در حالی که ژنراتورهای موتور دیزلی سنتی ممکن است با تعریف ما از منابع «انرژی جایگزین» منطبق نباشند، آنها هنوز هم افزودنی ارزشمند برای برق از راه دور یا سیستم پشتیبان شبکه هستند.


انواع موتورهای دیزلی

موتورهای دیزلی دو دسته هستند: دو زمانه و چهار زمانه. اکثر موتورهای دیزلی معمولا از چرخه چهار زمانه استفاده می کنند. هر تعداد سیلندر را می توان تا زمانی که بار روی میل لنگ متعادل شده باشد برای جلوگیری از لرزش بیش از حد استفاده کرد. موتور دیزلی چهارزمانه کار خود را در چهار کورس پیستون انجام می‌دهد. از لحاظ فنی، این موتورها را موتورهای با چرخه چهار مرحله‌ای نیز می‌گویند. موتورهای دیزل که در این موتورها برای مشتعل ساختن سوخت از حرارت ایجاد شده در محفظه سیلندر و اتاقک احتراق استفاده می‌شود.

مجموعه ژنراتورها برق تک فاز یا سه فاز تولید می کنند. اکثر صاحبان خانه ها به برق تک فاز نیاز دارند در حالی که کاربردهای صنعتی یا تجاری معمولا به برق سه فاز نیاز دارند. موتورهای دیزل ژنراتور به دلیل طول عمر و هزینه های عملیاتی پایین تر توصیه می شود. موتورهای دیزلی مدرن معمولا نسبت به واحدهای گازی با اندازه مشابه (گاز طبیعی یا پروپان) به تعمیر و نگهداری بسیار کمتری نیاز دارند.

مطالعه بیشتر: دیزل ژنراتور بالدوین


موتور دیزل ژنراتور - کاربردهای تجاری/صنعتی

دیزل ژنراتورها برای رفع نیازهای کسب و کارهای کوچک و متوسط جدا از استفاده زیاد در صنایع طراحی شده اند. ژنراتور یک محصول انقلابی است که برق آماده به کار تمیز و مقرون به صرفه را در دسترس میلیون ها شرکت، خانه و کسب و کار کوچک قرار می دهد. کاهش هزینه برق پشتیبان و نصب آسان ژنراتورها این روزها به یک امر عادی تبدیل شده است.

کسب و کارها با تعطیلی در هنگام خاموشی ضرر می کنند و پول از دست می دهند. با در نظر گرفتن تأثیر از دست دادن درآمد قابل توجه، اقتصاد سرمایه گذاری در توان استندبای قانع کننده است. برای توضیح موضوع: اگر یک کسب‌وکار خرده‌فروشی به‌طور میانگین ساعتی هزار دلار در صندوق‌ فروشی بپردازد، از دست دادن درآمد در طول یک قطعی برق طولانی‌مدت بسیار زیاد خواهد بود، بدون اینکه به هزینه بیکار کردن کارمندان در این مدت اشاره کنیم. با این حال، ژنراتورهای دیزلی خطر خاموشی را از بین می برند. مزایای باز بودن را اضافه کنید در حالی که رقبای بدون برق پشتیبان تعطیل هستند و تجزیه و تحلیل هزینه / فایده حتی بهتر به نظر می رسد. سرمایه گذاری در ژنراتورها یک راه ساده برای محافظت از درآمد، حفظ امنیت، جلوگیری از ضرر و محافظت از درآمد است.

بیشتر ژنراتورهای مدرن برای برآوردن نیازهای برق اضطراری مهندسی شده اند. این واحدها به طور مداوم جریان الکتریکی را کنترل می کنند و در صورت قطع برق به طور خودکار راه اندازی می شوند و با بازگشت سرویس برق خاموش می شوند. در صنایع، در طی فرآیندهای حیاتی، ژنراتورها می توانند برق اضطراری را برای تمام بارهای حیاتی و انتخابی به دلخواه تامین کنند. این کیفیت منجر به استفاده گسترده از ژنراتورهای دیزلی در کاربردهای تفریحی، مسکونی، تجاری، ارتباطی و صنعتی می شود. امروزه اکثر بیمارستان‌های پیشرفته، هتل‌های پنج ستاره، مراکز برون‌سپاری فرآیندهای تجاری، کارخانه‌های تولیدی، سازمان‌های مخابراتی، ساختمان‌های تجاری، مراکز داده، تأسیسات اضطراری، صنایع بزرگ و شرکت‌های معدنی نیاز به برق بدون وقفه و دیزل ژنراتورهای پشتیبان دارند.

در جاده:

اکثریت قریب به اتفاق وسایل نقلیه جاده ای سنگین مدرن مانند کامیون ها و اتوبوس ها، کشتی ها، قطارهای مسافت طولانی، ژنراتورهای برق قابل حمل در مقیاس بزرگ، و اکثر وسایل نقلیه کشاورزی و معدنی دارای موتورهای دیزلی هستند. با این حال، در برخی از کشورها، آنها تقریباً در وسایل نقلیه سواری محبوب نیستند، زیرا سنگین تر، پر سر و صداتر هستند، ویژگی های عملکردی دارند که باعث می شود سرعت آنها کندتر شود. به طور کلی، آنها همچنین گران تر از خودروهای بنزینی هستند. موتورهای دیزلی مدرن راه درازی را پیموده‌اند و با سیستم‌های تزریق مستقیم توربو فعلی در خودروها که سخت تحت فشار است، متوجه تفاوت بین موتورهای دیزلی و بنزینی سخت می‌شوید.

در برخی از کشورها که نرخ مالیات سوخت دیزل را بسیار ارزان تر از بنزین می کند، خودروهای دیزلی بسیار محبوب هستند. طراحی های جدیدتر تفاوت های بین خودروهای بنزینی و دیزلی را در این مناطق به میزان قابل توجهی کاهش داده است. آزمایشگاه دیزل BMW در اتریش به عنوان پیشرو در سراسر جهان در توسعه موتورهای دیزل خودرو در نظر گرفته می شود. مرسدس بنز پس از یک دوره طولانی با خودروهای دیزلی نسبتا کمی در خط تولید خود، به خودروهای دیزلی در قرن بیست و یکم با تاکید بر عملکرد بالا بازگشته است.

در زمینه کشاورزی، تراکتورها، پمپ های آبیاری و ماشین های خرمن کوبی و سایر تجهیزات عمدتا با موتور دیزلی کار می کنند. ساخت و ساز یکی دیگر از بخش هایی است که به شدت به انرژی دیزل متکی است. تمام سنگ فرش های بتنی، اسکراپرها، غلتک ها، ترنچ ها و بیل های مکانیکی با گازوئیل کار می کنند.

در هوا:

تعداد کمی از هواپیماها از اواخر دهه 1930 از موتورهای دیزلی استفاده می کنند. استفاده از سیستم‌های احتراق الکترونیکی، تزریق سوخت و سیستم‌های پیچیده مدیریت موتور نیز کارکرد آن‌ها را بسیار آسان‌تر از موتورهای هواپیماهای جرقه‌زننده تولید انبوه می‌کند. هزینه سوخت دیزل در مقایسه با بنزین منجر به علاقه قابل توجهی به هواپیماهای کوچک هوانوردی عمومی با موتور دیزل شده است و چندین تولید کننده اخیرا شروع به فروش موتورهای دیزلی برای این منظور کرده اند.

روی آب ها:

موتورهای پرسرعت برای تامین انرژی تراکتورها، کامیون ها، قایق های بادبانی، اتوبوس ها، اتومبیل ها، کمپرسورها، ژنراتورها و پمپ ها استفاده می شود. بزرگترین موتورهای دیزلی برای نیرو دادن به کشتی ها و خطوط هوایی در امتداد دریاهای آزاد استفاده می شود. این موتورهای عظیم توان خروجی تا 90 هزار کیلووات دارند، در حدود 60 تا 100 دور در دقیقه می چرخند و 15 متر ارتفاع دارند.

زیرزمین:

بخش معدن و استخراج مواد معدنی در سراسر جهان برای مهار منابع طبیعی مانند سنگدانه ها، فلزات گرانبها، سنگ آهن، نفت، گاز و زغال سنگ به شدت به انرژی دیزل متکی است. بیل‌ها و مته‌های دیزلی این محصولات را حفاری می‌کنند و آن‌ها را در کامیون‌های معدنی عظیم یا روی تسمه‌های نقاله که با همان سوخت کار می‌کنند، بار می‌کنند. به طور کلی، گازوئیل 72 درصد از انرژی مورد استفاده در بخش معدن را تشکیل می دهد.

هر دو عملیات معدن کاری سطحی و زیرزمینی به تجهیزات دیزلی برای استخراج مواد و بارگیری کامیون ها متکی هستند. بزرگترین تجهیزات لاستیکی و دیزلی مورد استفاده در معدن، کامیون های آفرود عظیم با موتورهای بیش از 2500 اسب بخار هستند که قادر به حمل بیش از 300 تن در هر بار هستند. این کامیون‌های غول‌پیکر که در سرتاسر زمین حرکت می‌کنند، منظره‌ای دیدنی هستند.

در بیمارستان ها:

ژنراتورهای پشتیبان اضطراری برای هر تأسیسات عمده مراقبت های بهداشتی پزشکی ضروری است. به دلیل ماهیت حیاتی کاری که این امکانات انجام می دهند و موقعیتی که بیماران آنها در آن قرار دارند، قطع برق به سادگی یک گزینه نیست. برای سال‌ها، هم بیمارستان‌های نظامی و هم دولتی به مجموعه‌های ژنراتور قدرت صنعتی متکی بوده‌اند تا هر زمان که برق قطع می‌شود، اعم از قطعی محلی یا بلایای طبیعی بزرگ مانند طوفان یا سیل، مسئولیت را به عهده بگیرند.

پشتیبان مراکز داده:

کامپیوترها در قلب صنعت امروز قرار دارند. هنگامی که سرورها و سیستم ها از کار می افتند، ارتباطات ممکن است از بین برود، تجارت متوقف شود، داده ها از بین بروند، کارگران بیکار بنشینند، و تقریبا همه چیز متوقف می شود. به همین دلیل است که تقریبا همه شرکت‌های ارتباطات و مخابراتی از هر شکلی به دیزل ژنراتورها به عنوان گزینه اصلی برق پشتیبان خود روی می‌آورند. با توجه به قابل اعتماد بودن خدمات آنها که بر بسیاری از افراد تأثیر می گذارد، آنها واقعا چاره ای جز داشتن یک گزینه قدرت پشتیبان قوی برای کسب و کار خود و مشتریانی که به آنها خدمات می دهند ندارند.

خلاصه:

گازوئیل در اکثر بخش های صنعتی به شدت مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا قدرت بیشتری را در هر واحد سوخت ارائه می دهد و نوسانات کمتر آن باعث می شود که بتوان آن را ایمن تر کرد. یکی از چشم اندازهای واقعا هیجان انگیز گازوئیل نسبت به بنزین، امکان حذف کامل مصرف نفت است.

"تیم انرژی گستر سعدی با اتکا بر دانش، تخصص و بهره مندی از نیروهای متخصص و متعهد خود، پاسخگوی نیازمندی های مشتریان در زمینه مشاوره خرید، طراحی، تامین، نصب، راه اندازی و ارائه خدمات پس از فروش از قبیل سرویس و نگهداری میباشد."

جهت دریافت مشاوره تخصصی رایگان، با ما تماس بگیرید. 02133945703-4

saadico