طراحی و نصب سیستم اگزوز دیزل ژنراتور


هدف از سیستم اگزوز مجموعه دیزل ژنراتور تخلیه دود یا بویی است که می تواند به بدن انسان آسیب برساند تا ارتفاع مشخصی در خارج از یک فضای بسته و صدا را کاهش دهد. برای کاهش صدا از صدا خفه کن مناسب سازگار با لوله اگزوز استفاده می شود و می توان آن را در داخل یا خارج از فضای مسقف نصب کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دیزل ژنراتور Baudouin به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

اقدامات احتیاطی برای سیستم اگزوز مجموعه دیزل ژنراتور چیست؟

تمام مجموعه ژنراتورهای نصب شده در داخل باید از لوله اگزوز بدون نشتی برای خروج هوای خروجی استفاده کنند. نصب لوله اگزوز باید با مقررات مربوطه، استانداردها و سایر الزامات مطابقت داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که صدا خفه کن اگزوز داغ و لوله اگزوز به راحتی از مواد سوزان دور می شوند. اطمینان حاصل شود که دود ساطع شده به یک خطر عمومی تبدیل نمی شود.

در طراحی سیستم دودکش، اساسی ترین نکته این است که فشار برگشتی نباید از محدوده مجاز بیشتر شود، زیرا فشار برگشتی بیش از حد باعث کاهش کارایی موتور، دوام و افزایش شدید مصرف سوخت می شود. به منظور کاهش فشار برگشتی، لوله اگزوز باید تا حد امکان کوتاه طراحی شود. در صورت لزوم، قطر پیچ و خم باید حداقل 1.5 برابر قطر داخلی لوله باشد. طرح های بیش از 3 متر باید توسط سازنده یا استاندارد منطقه تایید شود.


سایر استانداردهای طراحی سیستم انتشار به شرح زیر است:

یک لرزه گیر اگزوز به خروجی اگزوز موتور مجموعه دیزل ژنراتور و لوله اگزوز اضافه می شود. عملکرد آن کاهش لرزش ایجاد شده توسط موتور به اگزوز و ساختمان است و به لوله اگزوز اجازه می دهد به دلیل گرما و انحراف زاویه ای جزئی در هنگام نصب منبسط شود.

هنگام سفت کردن صدا خفه کن و لوله، دقت کنید که شکستگی یا نشتی نداشته باشد.


دلایل خروج غیرعادی اگزوز مجموعه های دیزل ژنراتور چیست؟

برای یک مولد برق سوخت گازوئیل به خوبی سوخته شده باشد. دود خارج شده از لوله اگزوز بی رنگ یا خاکستری روشن است. اگر دود از لوله اگزوز سیاه، سفید و یا آبی رنگ باشد، واحد به درستی تخلیه نشده باشد.


علل اصلی انتشار دود سیاه شامل موارد زیر است:

- بار موتور دیزل بیش از حد زیاد و سرعت موتور کم است. روغن بیش از حد و آب کمتر است، ناقص می سوزد.

- لقی سوپاپ بیش از حد بزرگ است، و یا دنده زمان بندی پمپ سوخت به درستی تنظیم نشده است، منجر به مصرف ناکافی بودن و ناخالصی اگزوز یا تزریق دیرهنگام سوخت می شود.

- فشار سیلندر کم، دمای کم فشرده سازی، احتراق ضعیف.

- فیلتر هوا مسدود شده است.

- هر سیلندر به تنهایی کار نمی کنند یا به درستی کار نمی کند.

- دمای موتور دیزل کم است و منجر به احتراق ضعیف می شود.

- زمان تزریق سوخت زودتر اتفاق می افتد.

- سیلندر موتور دیزل به مدار روغن، سوخت ناخالص یا هوا وارد می کند.

- ریزسازی ضعیف اسپری نازل انژکتور یا چکیدن روغن.


علت اصلی انتشار دود سفید شامل موارد زیر است:

- دمای موتور دیزل خیلی کم یا زمان تزریق سوخت خیلی دیر شده است.

- آب در روغن سوخت یا یک نشتی آب در سیلندر وجود دارد. آب گرم می شود و به بخار سفید تبدیل می شود.

- هوا در خط سوخت موتور روغن وجود دارد که بر تامین سوخت و تزریق سوخت تاثیر می گذارد. یا نیروی فشرده سازی سیلندر بسیار ضعیف است.سیستم اگزوز اصلی نصب شده در داخل فضای مسقف باید عایق بندی شود تا از اتلاف گرما جلوگیری و سر و صدا کاهش یابد. لوله ها و صدا خفه کن ها چه در داخل و چه در خارج از فضای مسقف باید دور از مواد قابل اشتعال نگهداری شوند.

هر لوله اگزوز بلند افقی یا عمودی باید به صورت مورب به سمت پایین نصب شود و دارای یک شیر تخلیه باشد که باید در پایین ترین نقطه باشد تا از جریان آب به داخل موتور و صدا خفه کن جلوگیری کند.

هنگامی که لوله از دیوار عبور می کند، باید یک محفظه برای جذب ضربه وجود داشته باشد و مواد قابل اشتعال باید از لوله گرمایش دور نگه داشته شود و لوله انبساط باید رها شود تا لوله را به صورت طولی کشیده یا منقبض کند.

اگر خروجی افقی است، آن را تا 60 درجه برش دهید، اگر عمودی است، یک کلاهک بارانی نصب کنید تا باران و برف وارد سیستم اگزوز نشود.

خروجی انتهایی لوله اگزوز به لوله اگزوز مجموعه ژنراتور دیگر یا لوله های دیگر مانند کوره یا لوله بویلر وصل نشود.


دلایل اصلی دود آبی خارج شده شامل جنبه های زیر است:

- روغن در حوضچه روغن بیش از حد غلیظ شده و به دیواره های سیلندر می چسبد و در زمان احتراق به همراه گازوئیل می سوزد.

- روغن بیش از حد بر روی فیلتر هوا یا بر روی ورودی های دیگر برای احتراق سیلندر منتقل می شود.

- سیلندر دقیقا بسته نشده است و روغن به دلیل وجود درز وارد محفظه احتراق می شود که می تواند از رینگ یا لقی پیستون باشد یا اینکه رینگ به طور نامناسب نصب شده باشد. فاصله بین سوپاپ ها نامیزان است و روغن از آنجا به محفظه احتراق می رود.
"تیم انرژی گستر سعدی با اتکا بر دانش، تخصص و بهره مندی از نیروهای متخصص و متعهد خود، پاسخگوی نیازمندی های مشتریان در زمینه مشاوره خرید، طراحی، تامین، نصب، راه اندازی و ارائه خدمات پس از فروش از قبیل سرویس و نگهداری میباشد."

جهت دریافت مشاوره تخصصی رایگان، با ما تماس بگیرید. 02133945703-4

saadico