موتور دیزل چگونه کار می کند؟


در دنیای امروز که قیمت سوخت در نتیجه افزایش تقاضا و کاهش عرضه در حال افزایش است، شما باید یک سوخت مقرون به صرفه را برای رفع نیازهای خود انتخاب کنید. به لطف اختراع رودلف دیزل، موتور دیزل ثابت کرده است که بسیار کارآمد و مقرون به صرفه است.

دیزل چگالی انرژی بالاتری دارد، یعنی در مقایسه با همان حجم بنزین، انرژی بیشتری می‌توان از گازوئیل استخراج کرد. بنابراین، موتورهای دیزلی در خودروها مسافت پیموده شده بالاتری را ارائه می دهند و آن را به یک انتخاب واضح برای حمل و نقل و تجهیزات سنگین تبدیل می کنند. گازوئیل در مقایسه با بنزین سنگین‌تر و چرب تر است و نقطه جوش آن بالاتر از آب است. و موتورهای دیزلی به دلیل کارایی بالاتر و مقرون به صرفه بودن توجه بیشتری را به خود جلب می کنند.

تمایز در نوع احتراق نهفته است. هنگامی که موتورهای بنزینی با احتراق جرقه ای کار می کنند، موتورهای دیزلی از تراکم - احتراق برای احتراق سوخت استفاده می کنند. در ادامه، هوا به داخل موتور کشیده می شود و تحت فشار زیادی قرار می گیرد که آن را گرم می کند.

این منجر به دمای بسیار بالایی در موتور می شود که بسیار بالاتر از دمایی است که در یک موتور بنزینی به دست می آید. در اوج دما و فشار، دیزلی که وارد موتور می شود به دلیل دمای شدید مشتعل می شود.

در موتور دیزل، هوا و سوخت در مراحل مختلف به موتور تزریق می‌شوند، برخلاف موتور گازی که مخلوطی از هوا و گاز وارد موتور می‌شود. سوخت با استفاده از انژکتور به موتور دیزل تزریق می شود در حالی که در موتور بنزینی از کاربراتور برای این منظور استفاده می شود. در موتور بنزینی، سوخت و هوا با هم به داخل موتور فرستاده شده و سپس فشرده می شوند. مخلوط هوا و سوخت فشرده سازی سوخت و در نتیجه راندمان کلی را محدود می کند.

یک موتور دیزل فقط هوا را فشرده می کند و این نسبت می تواند بسیار بالاتر باشد. یک موتور دیزلی با نسبت 14:1 تا 25:1 فشرده می شود، در حالی که در موتورهای بنزینی نسبت تراکم بین 8:1 تا 12:1 است. پس از احتراق، محصولات جانبی احتراق از طریق اگزوز از موتور خارج می شوند.

مزایای موتور دیزل

موتور دیزلی به دلایل زیر در مقایسه با موتورهای بنزینی کارآمدتر و ارجح تر است:

• موتورهای دیزلی مدرن بر معایب مدل های قبلی که سروصدای بالاتر و هزینه های نگهداری و تعمیر بیشتری دارند غلبه کرده اند. آنها در حال حاضر کم صداتر و در مقایسه با موتورهای گازی با اندازه مشابه نیاز به نگهداری و تعمیرات کمتری دارند.

• آنها قابل اعتمادتر هستند.

• هیچ جرقه ای زده نمی شود زیرا سوخت خود به خود مشتعل می شود. عدم وجود شمع، هزینه های نگهداری و تعمیرات را کاهش می دهد.

• یک واحد دیزلی با سرعت 1800 دور در دقیقه که با آب خنک می شود به مدت 12000 تا 30000 ساعت قبل از هر گونه نگهداری و تعمیرات اساسی کار می کند. یک واحد گاز خنک کننده با آب 1800 دور در دقیقه معمولا 6000 الی 10000 ساعت قبل از نیاز به سرویس کار می کند.

• واحدهای گاز سوز گرمتر از واحدهای دیزلی می سوزند و از این رو در مقایسه با واحدهای دیزلی عمر بسیار کمتری دارند.
کاربردها و موارد استفاده برای موتورهای دیزلی

موتورهای دیزلی معمولا به عنوان موتورهای مکانیکی، ژنراتورهای برق و ملزوماتی مانند پمپ، هواساز و فن استفاده می شوند. آنها کاربرد گسترده ای در لوکوموتیوها، تجهیزات ساختمانی، خودروها و کاربردهای صنعتی بی شمار پیدا می کنند. قلمرو آنها تقریبا به تمام صنایع گسترش می یابد و اگر بخواهید زیر کاپوت هر چیزی را که از کنار آن عبور می کنید نگاه کنید، می توان آنها را به صورت روزانه مشاهده کرد.

موتورهای دیزل صنعتی و ژنراتورهای دیزلی دارای کاربردهایی در ساختمانی، دریایی، معدنی، بیمارستانی، جنگلداری، مخابراتی، زیرزمینی و کشاورزی هستند. تولید برق برای برق پرایم یا استندبای، کاربرد عمده دیزل ژنراتورهای امروزی است.

ژنراتورهای برق

ژنراتورهای دیزلی یا مجموعه ژنراتورهای الکتریکی در موسسات صنعتی و تجاری بی شماری استفاده می شوند. ژنراتورها را می توان برای بارهای کوچک مانند خانه ها و همچنین برای بارهای بزرگتر مانند کارخانه های صنعتی، بیمارستان ها و ساختمان های تجاری استفاده کرد. آنها می توانند منابع برق پرایم یا منابع برق پشتیبان یا استندبای باشند.

آنها در مشخصات و اندازه های مختلف موجود هستند. مجموعه های دیزل ژنراتور با توان 5 تا 30 کیلووات معمولا در کاربردهای ساده خانگی و شخصی مانند وسایل نقلیه تفریحی استفاده می شود. کاربردهای صنعتی طیف وسیع تری از درجه بندی توان (از 30 کیلووات تا 6 مگاوات) را پوشش می دهد و در صنایع متعددی در سراسر جهان استفاده می شود. برای مصارف خانگی، ژنراتورهای برق تک فاز کافی است. ژنراتورهای برق سه فاز عمدتاً برای مقاصد صنعتی استفاده می شوند.

"تیم انرژی گستر سعدی با اتکا بر دانش، تخصص و بهره مندی از نیروهای متخصص و متعهد خود، پاسخگوی نیازمندی های مشتریان در زمینه مشاوره خرید، طراحی، تامین، نصب، راه اندازی و ارائه خدمات پس از فروش از قبیل سرویس و نگهداری میباشد."

جهت دریافت مشاوره تخصصی رایگان، با ما تماس بگیرید. 02133945703-4

saadico