کنترل پنل ژنراتور چیست و چگونه از آن استفاده می شود؟


کنترل ماشین

هر قطعه پیچیده ای از ماشین آلات به یک رابط کاربری نیاز دارد تا کاربر را قادر سازد تا بر عملکرد خود نظارت کند، عملکرد کارآمد را بررسی کند و در صورت لزوم مداخله کند. ماشین ها بیش از حد گرم می شوند، سرعتشان را کاهش می دهند، افزایش سرعت می دهند یا به طور کلی عملکرد آنها بر اساس عوامل متعددی مانند خستگی، شرایط آب و هوایی و و فرسودگی اجزا و قطعات متفاوت است.

برای اطلاع از دیزل ژنراتور Baudouin به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

در ماشین های الکتریکی، مانند ژنراتورها، این تغییرات متفاوت یک سیگنال الکتریکی را تشکیل می دهند. این سیگنال ها را می توان به صورت هوشمند برای کنترل عملکرد دستگاه پردازش کرد. بسیاری از ماشین‌ها در محیط‌های شهری (مانند چراغ‌های سیگنال و درب‌های اتوماتیک) به دلیل وجود چنین کنترل‌کننده‌هایی، به طور کامل خود مدیریت می‌شوند. آن‌ها سنسورهایی دارند که می‌توانند تغییرات در ویژگی‌های فیزیکی مانند گرما و سرعت را تشخیص دهند و بر این اساس سیگنال‌هایی تولید کنند. ژنراتورهای مدرن نیز سنسورهای مشابهی برای تشخیص تغییرات در انواع پارامترهای مختلف دارند. اینها می توانند برای کنترل ژنراتور از طریق یک کنترل پنل استفاده شوند.


کنترل پنل چیست؟

از لحاظ بصری، کنترل پنل مجموعه ای از نمایشگرها است که اندازه گیری پارامترهای مختلف مانند ولتاژ، جریان و فرکانس را از طریق گیج ها و نشانگرها نشان می دهد. این نشانگرها و گیج ها در بدنه ای فلزی، معمولا ضد خوردگی، برای محافظت در برابر تأثیر باران یا برف تنظیم می شوند. پنل ممکن است بر روی بدنه خود ژنراتور نصب شود که معمولاً در ژنراتورهای کوچک وجود دارد. اگر آنها بر روی ژنراتور نصب شده باشند، معمولا دارای پدهای ضد لرزش هستند که به جداسازی پانل کنترل از ضربه کمک می کند. کنترل پنل ها برای یک ژنراتور صنعتی بزرگتر می توانند کاملاً از ژنراتور جدا باشند و معمولاً به اندازه کافی بزرگ هستند که بتوانند به تنهایی بایستند. این واحدها همچنین ممکن است به صورت قفسه ای یا دیواری در کنار ژنراتور نصب شوند که در داخل یک محفظه یا کاربردهای داخلی مانند مرکز داده رایج است.

کنترل پنل‌ها معمولاً دارای دکمه‌ها یا کلیدهایی هستند که به عملکرد ژنراتور کمک می‌کنند، مانند دکمه خاموش یا کلید روشن. سوئیچ ها و گیج ها معمولا بر اساس عملکرد گروه بندی می شوند. این مورد پنل را برای استفاده، مناسب و ایمن می کند زیرا احتمال انتخاب یا اجرای تصادفی کنترل اشتباه توسط اپراتور را به حداقل می رساند. تصور کنید که می‌خواهید یک ژنراتورهای در حال کار را با یک اهرم فنری در نیمه‌شب خاموش کنید و درک خواهید کرد که چرا داشتن یک کلید ساده در صفحه کنترل معنا پیدا می کند.


چگونه کار می کند؟

کنترل پنل در حال تبدیل شدن به یک قطعه الکترونیکی پیچیده تر با یک ریزپردازنده است که می تواند ورودی سنسورها را برای کمک به بازخورد دادن به ماشین برای مدیریت خود دستکاری کند. یکی از این بازخوردها می‌تواند دما باشد که نشان‌دهنده گرمای بیش از حد است، نمونه‌های دیگر می‌تواند سرعت زیادتر یا کم‌تر و فشار روغن کم یا بالا باشد. به طور معمول، یک سنسور حرارتی در داخل ژنراتور تجمع گرما در بدنه ژنراتور را حس می کند و آن را به ریزپردازنده در کنترل پنل ارسال می کند. سپس ریزپردازنده اقدامات موثری را برای تنظیم عملکرد دستگاه انجام می دهد، از جمله خاموش شدن، به عنوان مثال، اگر فشار روغن خیلی کم باشد یا دمای مایع خنک کننده خیلی بالا باشد که منجر به تجمع گرما می شود. در شرایط صنعتی، این عملکرد پانل های کنترل به طور فزاینده ای حیاتی می شود. ریزپردازنده یا میکروکنترلر در مدار داخل صفحه کنترل تعبیه شده است و طوری برنامه ریزی شده است که ورودی سنسور را بگیرد و با قوانین کنترل برنامه ریزی شده به آن واکنش نشان دهد.

کنترل پنل ها را می توان با یک کلید انتقال خودکار (ATS) ترکیب کرد تا تداوم برق را حفظ کند. برق محلی زمانی که از کار بیفتد، برد کنترلر تشخیص می دهد. سپس به ژنراتور فرمان می دهد که روشن شود و از طرفی فرمان قطع و وصل کلیدهای انتقال خودکار را می دهد. سپس ژنراتور را با استفاده از یک استارت خودکار روشن می‌کند، شبیه به استارتی که صبح هنگام چرخاندن کلیدها در استارت خودرو خود را درگیر می‌کنید. به محض اینکه موتور ژنراتور به سرعت بهینه رسید، استارت خاموش می شود. سپس کلید انتقال خودکار به برق ژنراتور سوئیچ می‌کند، و شما می‌توانید طبق معمول به کار خود بازگردید، بدون اینکه مجبور باشید دیوانه‌وار تقلا کنید تا بفهمید چه چیزی باعث از دست دادن برق شده است. این جنبه از کنترل پنل آن را در خانه ها در هنگام آب و هوای بد و در شرایط صنعتی برای اطمینان از تداوم حیاتی ماموریت بسیار مفید می کند.


کنترل پنل های سفارشی

واحدهای کنترل پنل معمولاً توسط سازنده ژنراتور شما طراحی و تولید می شوند. اکثر ژنراتورها دارای کنترل پنل های یکپارچه هستند که در محصول تعبیه شده است.

برخی از موارد رایجی که کنترل پنل های امروزی ارائه می دهند عبارتند از: خوانش‌های دیجیتالی پیوسته، صفحه‌نمایش‌های LCD با کاراکتر بزرگ، نمایش با زمان اجرا، سنسورهای فشار روغن و دمای آب، مجموعه نقاط و گزینه های پیام سفارشی، دسته های سیم کشی، قابلیت شروع یا توقف از راه دور و محلی و البته قابلیت خاموش کردن.

ممکن است نیازهای بیش از حد معمول داشته باشید، نظیر گیج ها و نشانگرها، پارامترهای بسیار خاصی را بخواهید تحت نظر داشته باشید. یا یک نمایشگر خاصی را بخواهید تحت نظر داشته باشید یا یک نمایشگر خاصی را بخواهید که بجای نمایشگرهای آنالوگ بکار ببرید که اصولا این موارد توسط سازنده ژنراتور تامین نمی شود. در چنین موردی، شما می توانید یک کنترل پنل سفارشی طراحی و سپس بر روی ژنراتور نصب کنید یا از تعدادی فروشنده شخص ثالث که در کنترل پنل ها تخصص دارند، یکی را خریداری کنید که نیازهای شما را برآورده کند. پنل های سفارشی در ژنراتورهای صنعتی و مسکونی بسیار محبوب هستند. بنابراین دفعه بعد که یک ژنراتور را برای استفاده خود ارزیابی می کنید، فراموش نکنید که تمام مشخصات روی کنترل پنل و ویژگی هایی را که ارائه می دهد بررسی کنید تا مطمئن شوید که تمام الزامات مربوط به نیازهای خاص شما را برآورده می کند.


"تیم انرژی گستر سعدی با اتکا بر دانش، تخصص و بهره مندی از نیروهای متخصص و متعهد خود، پاسخگوی نیازمندی های مشتریان در زمینه مشاوره خرید، طراحی، تامین، نصب، راه اندازی و ارائه خدمات پس از فروش از قبیل سرویس و نگهداری میباشد."

جهت دریافت مشاوره تخصصی رایگان، با ما تماس بگیرید. 02133945703-4

saadico